BLOG

przez Karolina , właściciel
5 mar 2020, 18:08

Dobierając spersonalizowane soczewki progresywne oprócz uwzględnienia parametrów związanych z optyką i stylem życia klienta należy również pamiętać o geometrii oraz odpowiednim ułożeniem oprawy okularowej na twarzy.  

 

Droga doboru idealnej oprawki powinna być uwarunkowana codzienną aktywnością oraz wykonywaną pracą osoby noszącej okulary. Nauczyciel potrzebuje innych okularów niż dentysta, kierowca samochodu ciężarowego czy księgowy.

 

 

Dzięki odpowiednim oprawkom możemy wyrazić swój charakter i osobowość. Właśnie dlatego powinny być wyjątkowe, niepowtarzalne i indywidualnie dopasowane do ich właściciela.

 

 

Pierwszym i podstawowym wyznacznikiem jest zasada doboru opraw do kształtu twarzy. To stosowana od lat powszechna i najczęstsza metoda. Kefalometria jako nauka (kefalometria to dział antropometrii zajmujący się pomiarami głowy człowieka) dopuszcza 7 kształtów twarzy: kwadrat, prostokąt, owal, koło, trójkąt odwrócony, pięciokąt oraz sześciokąt.

 

Najważniejsza jest zasada przeciwieństw i tak np.:

 

Twarz kwadratowa = oprawa okularowa obła, która złagodzi rysy twarzy

Twarz okrągła = oprawa kanciasta z ostrą linią kwadratową. Jeśli zdecydujesz się na oprawę okrągłą, wybierz tą z dużą tarczą wystającą poza rysy twarzy. Pamiętajmy, że im oprawa ciemniejsza, tym buzia wydaje się smuklejsza

Twarz trójkątna o odwróconym kształcie = oprawa okularowa o kształcie trójkąta, najlepiej zaokrąglona na dole, dzięki czemu twarz nabierze łagodniejszych rysów; doskonale sprawdzi się oprawa typu „aviator”

 

 

Umów Wizytę w Salonie

Analiza kolorystyczna

Podczas wyboru opraw możemy również pokierować się analizą kolorystyczną. Pozwala ona określić i dopasować do nas najbardziej odpowiednie barwy, ale też wykluczyć barwy negatywnie wpływające na kolorystykę własną. Poprawne wykonanie takiej analizy wymaga wiedzy, umiejętności, doświadczenia oraz profesjonalnego sprzętu, min. ram testowych, które umożliwiają określenie pigmentacji skóry. Najważniejsza w ocenie jest właśnie skóra, ale nie jej rodzaj czy kolor tylko odcień i jego nasycenie. Bardzo dużo o typie urody mówi też kolor białka oka. Wbrew nazwie, rzadko jest ono białe, zwykle błękitne lub kremowe. Błękitne i szarawe informuje o chłodnym typie urody, natomiast odcień kremowy o ciepłym.

 

 

Odwiedź Nasz Salon

Profil boczny twarzy

Kolejnym i bardzo ważnym aspektem podczas doboru opraw do zindywidualizowanych soczewek progresywnych jest tzw. profil boczny twarzy. W tym konkretnym punkcie zarówno atrybuty stylistyczne jak i optyczne łączą się ze sobą. 

Profil boczny jest Bardzo często pomijany, ponieważ przymierzając oprawy okularowe klient widziany jest na wprost a na siebie patrzy w odbiciu lustrzanym.

Często nieodpowiednio dobrana oprawa może skutkować złym widzeniem nawet w spersonalizowanej soczewce progresywnej. Niewątpliwie w niektórych oprawach można zmienić ustawienie poprzez regulację zauszników lub nanośników, jednak nie zawsze jest to możliwe, a oprawa ma swoje ograniczenia.

Odpowiednie dopasowanie

Dobór właściwych opraw oraz soczewek okularowych pod względem estetycznym jest kluczowy. Ważne jest aby oprawa okularowa od samego początku była odpowiednio dopasowana do kształtu twarzy klienta nie pomijając w tym profilu bocznego oraz odpowiednio dobranej kolorystyki.

 

Zapraszam do salonu Optyk Warszawski, gdzie dowiesz się więcej o szkłach progresywnych i wybierzemy najbardziej odpowiedni wariant dla Ciebie. 

 

Obserwuj Nasz Profil Instagram

Okulary Res/Rei mod. SORRENTO


Ostatnie wpisy
Tagi
okulary resrei ochrona wzroku szkła progresywne