BLOG

przez Karolina , właściciel
27 wrz 2019, 19:46

Okulary Jako Element Biżuterii i Wyznacznik Stylu

Dobrze dobrane oprawki potrafią korygować lub maskować niedoskonałości twarzy, jak również odmienić jej wygląd, a nawet całą sylwetkę. Noszenie okularów dla wielu ludzi jest przyjemnością, podczas gdy inni traktują to jako przykry obowiązek. Te negatywne odczucia często wiążą się np. z przykrymi doświadczeniami z dzieciństwa – wiadomo jak wówczas wyglądały oprawy okularowe.

 

Dla mnie oprawy są nieodłączną częścią codziennego wizerunku i wcale nie jest to związane z wadą wzroku. Uwielbiam okulary, uwielbiam bawić się modą, a w szczególności modą okularową. Uważam, że dzięki odpowiednim oprawkom możemy wyrazić swój charakter i osobowość. Właśnie dlatego powinny być wyjątkowe, niepowtarzalne i indywidualnie dopasowane do ich właściciela. Chciałabym, aby dobór opraw był przyjemnością, a nie tylko koniecznością ich posiadania. Właśnie w ten sposób dobieram na co dzień oprawy dla moich klientów w salonie Optyk Warszawski. Posiadam kilkunastoletnie doświadczenia jako optyk okularowy i zawodowo zajmuję się badaniem wad refrakcji oka. Oprócz wykształcenia medycznego, jestem również stylistką i kreatorką wizerunku, oraz certyfikowaną stylistką opraw okularowych co sprawia, że w moim salonie zadbam zarówno o Twój wzrok od strony zdrowotnej, jak również profesjonalnie dobiorę oprawy optyczne do Twojej urody. W salonie starannie selekcjonuję oprawki, które są alternatywą i konkurencją dla sztampowych i popularnych marek. Dzięki takiej selekcji daję mojemu klientowi pewność, że oprawa okularowa, którą zdecyduje się nosić na co dzień jest ręcznie wykonanym dziełem sztuki.

 

Umów Wizytę w Salonie


Zobacz Naszą Lokalizację

Czym Należy Się Kierować Podczas Wyboru Oprawek Okularowych

Pierwszym i podstawowym wyznacznikiem jest zasada doboru opraw do kształtu twarzy. To stosowana od lat powszechna i najczęstsza metoda.

Kefalometria jako nauka (kefalometria to dział antropometrii zajmujący się pomiarami głowy człowieka) dopuszcza 7 kształtów twarzy:

  • kwadrat
  • prostokąt
  • owal
  • koło
  • trójkąt odwrócony
  • pięciokąt
  • sześciokąt

Obecnie można spotkać się również z określeniami takimi jak diament, odwrócone serce czy gruszka, jednak do tych określeń podchodźmy zawsze z dystansem. Podczas doboru oprawek warto skupić się na podstawowych kształtach.

Stylizacja Okularowa - Dowiedz się Wiecej ->

 

RODZAJE TWARZY- KOBIETA

RODZAJE TWARZY- MĘŻCZYZNA

Dopasowując Okulary do Kształtu Twarzy Wykorzystaj "Zasadę Przeciwieństw"

Najważniejszą jest zasada przeciwieństw. Wyraziste rysy twarzy, charakterystyczne zarówno dla kwadratowej, prostokątnej jak i trójkątnej twarzy, warto złagodzić zaokrąglonymi i owalnymi oprawkami. W przypadku kwadratowej i prostokątnej sprawdzi się również kształt w stylu „aviatorów”. Natomiast do twarzy okrągłej, bez widocznych kątów najlepiej dobrać okulary kanciaste, dzięki którym twarz zyska ostrzejsze rysy. Jeśli jednak zdecydujesz się na oprawę okrągłą, wybierze tą z dużą tarczą (potocznie szkłem) tak, aby wystawała poza rysy twarzy. Pamiętaj również, że im ciemniejsza oprawa, tym buzia wydaję się smuklejsza. Najbardziej poszaleć może sobie właściciel lub właścicielka twarzy owalnej. W tym przypadku sprawdzą się dowolne modele, choć najbardziej doradzałabym kształt „koci” lub prostokątny.

 

Obecnie najchętniej wybieranym kształtem przez klientów są oprawki okrągłe. W trendy wpisują się też metalowe oprawki nawiązujące do lat 90, jak i wszelkie wariacje w stylu retro.

 

Analiza Kolorystyczna Twarzy

Podczas wyboru opraw możemy również pokierować się analizą kolorystyczną. Pozwala ona określić i dopasować do nas najbardziej pasujące barwy, ale też wykluczyć barwy negatywnie wpływające na kolorystykę własną. Poprawne wykonanie takiej analizy wymaga wiedzy, umiejętności, doświadczenia oraz profesjonalnego sprzętu, m.in. ram testowych, które umożliwiają określenie pigmentacji skóry. Najważniejsza w ocenie jest właśnie skóra, ale nie jej rodzaj czy kolor tylko odcień i jego nasycenie. Bardzo dużo o typie urody mówi też kolor białka oka. Wbrew nazwie, rzadko jest ono białe, zwykle błękitne lub kremowe. Błękitne i szarawe informuje o chłodnym typie urody, natomiast odcień kremowy o ciepłym.

 

Umów Wizytę w Salonie


Należy pamiętać, że zarówno analiza kolorystyczna jak i zasada doboru oprawek według kształtu twarzy nie są gotową receptą, ukazują jedynie możliwości i sposoby, którymi możemy się sugerować. Obecnie bierzemy pod uwagę dużo więcej czynników, jak również mamy do dyspozycji dużo więcej opraw okularowych w różnorodnych kształtach, kolorach oraz materiałów, z jakiego są wykonane. Nie zamartwiajmy się, gdy nie jesteśmy w stanie wpisać kształtu naszej twarzy w sztywną ramę. Piękno tkwi nie tylko w proporcjach, ale również w dysproporcjach. Moim klientom zawsze powtarzam, że nie ma nietypowych twarzy, są tylko nieodpowiednio dobrane oprawy okularowe.

 

Dobór odpowiednich opraw pod względem estetycznym jest kluczowy, nie zapominajmy jednak o aspekcie zdrowotnym. Badajmy nasz wzrok regularnie, przynajmniej raz w roku. Pamiętajmy również o odpowiedniej ochronie jaką dają nam soczewki z powłoką antyrefleksyjną oraz doborze opraw do odpowiedniej wady wzroku.

 

Obserwuj Nasz Profil na Instagram!


Ostatnie wpisy
Tagi
oprawki kształty twarzy dobór okularów do kształtu twarzy oprawy okularowe analiza kolorystyczna kształty okularów kształty opraw okularowych kształty twarzy damskie kształty twarzy męskie